
Playson 94.70 – 95.70% RTP
RTP senast verifierad: Augusti 2026
9 slots kontrollerade · 30 casinon
Robin Sandgren
Publicerad: 12 oktober 2026·Uppdaterad: 13 oktober 2026
Högsta
95.70%
Lägsta
94.70%
Flera RTP-nivåer
8/9
Slots kontrollerade
9
Casinon kontrollerade
30
RTP-kontroller
112
I augusti 2026 kontrollerade vi nio Playson-slots. Åtta av dem hittade vi på exakt två RTP-nivåer, ungefär en procentenhet isär: en högre mellan 95,49 och 95,78 % och en lägre mellan 94,50 och 94,78 %. Några värden däremellan såg vi inte.
Den lägre versionen var vanligast. Av de 100 RTP-värden vi läste av på de åtta spelen låg 64 på den lägre nivån. Undantaget är Lion Gems: Hold and Win RTP, som låg på 95,55 % hos alla tolv casinon där vi hittade spelet.

Bethard
Se RTP-listaSpela →95.70% RTP
Vera & John
Se RTP-listaSpela →95.70% RTP
Flax
Se RTP-listaSpela →95.70% RTP
X3000
Se RTP-listaSpela →95.60% RTP
Snurr Casino
Se RTP-listaSpela →95.60% RTP
Paf
Se RTP-listaSpela →95.60% RTP
Spelklubben
Se RTP-listaSpela →95.50% RTP
Lodur Casino
Se RTP-listaSpela →94.80% RTP
Quick Casino
Se RTP-listaSpela →94.80% RTP
Otto Casino
Se RTP-listaSpela →94.80% RTP
Betinia
Se RTP-listaSpela →94.80% RTP
Jubla Casino
Se RTP-listaSpela →94.70% RTP
GoGoCasino
Se RTP-listaSpela →94.70% RTP
Frank Fred
Se RTP-listaSpela →94.70% RTP
Maria Casino
Se RTP-listaSpela →94.70% RTP
RTP på Playsons slots i augusti 2026
Tabellen bygger på mätningen i augusti 2026. Kolumnen Casinon visar hos hur många casinon spelet fanns och vi kunde läsa av RTP. Casinon där spelet saknades är inte medräknade. Sista kolumnen visar hur stor andel av dem som hade spelets högsta observerade nivå.
| Slot | Högsta RTP | Lägsta RTP | Skillnad (procentenheter) | Casinon | Andel på högsta nivån |
|---|---|---|---|---|---|
| Coin Strike XXL: Hold and Win RTP | 95,60 % | 94,50 % | 1,10 | 12 | 33 % |
| Thunder Coins XXL: Hold and Win RTP | 95,60 % | 94,50 % | 1,10 | 8 | 50 % |
| Energy Joker: Hold and Win RTP | 95,74 % | 94,74 % | 1,00 | 30 | 30 % |
| Supercharged Clovers: Hold and Win RTP | 95,78 % | 94,78 % | 1,00 | 12 | 33 % |
| 4 Supercharged Clovers: Hold and Win RTP | 95,70 % | 94,70 % | 1,00 | 12 | 33 % |
| Thunder Coins: Hold and Win RTP | 95,66 % | 94,66 % | 1,00 | 12 | 33 % |
| Coin Strike 2: Hold and Win RTP | 95,65 % | 94,65 % | 1,00 | 8 | 50 % |
| Lightning Clovers: Hit the Bonus RTP | 95,49 % | 94,50 % | 0,99 | 6 | 50 % |
| Lion Gems: Hold and Win RTP | 95,55 % | 95,55 % | 0,00 | 12 | 100 % |
Energy Joker: Hold and Win RTP kontrollerades hos 39 casinon, de övriga åtta spelen hos 16. Raderna för Coin Strike 2, Thunder Coins XXL och Lightning Clovers bygger på sex till åtta avläsningar och väger därför lättare än de andra.
X3000, Paf och Snurr Casino ligger högt på allt
Bland de 16 casinon där vi kontrollerade alla nio spel valde nästan alla som hade spelen samma nivå rakt igenom. X3000, Paf och Snurr Casino hade den högre versionen av samtliga åtta spel som finns i två versioner.
Åtta casinon gick åt andra hållet och låg på den lägre nivån på varje sådant spel de hade: GoGoCasino, Jubla Casino, Leo Vegas, Otto Casino, Betinia, Lodur Casino, Quick Casino och Swiper Casino.
Det enda casinot som blandade var Spelklubben. Där låg sex spel på den högre nivån, men just Energy Joker låg på 94,74 %. Fyra av de 16, Casinostugan, Coolbet, Lyllo Casino och Reviant Casino, hade inget av de nio spelen alls.
Energy Joker kontrollerade vi hos ytterligare 23 casinon. Bland dem hade Bethard, Flax Casino, Golden Bull Casino, Lucky Days, Speedy Casino och Vera John Casino den högre versionen. Hur de har ställt in Playsons övriga spel har vi inte mätt.
Även utbudet skiljer sig. Betinia, Lodur Casino, Quick Casino och Swiper Casino saknade samma tre spel: Coin Strike 2, Thunder Coins XXL och Lightning Clovers. Lightning Clovers fanns bara hos sex av de 16 casinona.
Lion Gems hamnar mittemellan
Lion Gems: Hold and Win RTP är det enda av de nio spelen där vi bara sett en RTP-nivå. Med 95,55 % ligger det mellan de andra spelens två versioner.
Hos ett casino som kör den lägre versionen av Playsons spel ger Lion Gems därför mest tillbaka, mellan 0,77 och 1,05 procentenheter mer än de övriga. Hos X3000, Paf och Snurr Casino är det tvärtom. Där ligger sju av de åtta andra spelen över 95,55 %. Bara Lightning Clovers ligger under.
Energy Joker har tappat sin lägsta nivå
Energy Joker: Hold and Win RTP är det Playson-spel vi följt längst. I oktober 2025 kontrollerade vi det hos fyra casinon, Casinostugan, Hajper, Lyllo Casino och Snabbare, och alla fyra låg på 94,15 %. I december 2025 låg de kvar där, medan övriga casinon i samma mätning hade 94,74 eller 95,74 %.
I april 2026 hade alla fyra gått upp till 94,74 %, en höjning med 0,59 procentenheter. Sedan dess har vi inte sett 94,15 % någonstans.
Mellan april och augusti 2026 hade spelet ett RTP-värde hos 28 casinon vid båda tillfällena. 26 av dem var oförändrade. Quick Casino och Betinia hade sänkt från 95,74 till 94,74 %. Hos Casinostugan, Lyllo Casino och Reviant Casino fanns spelet inte längre kvar i augusti.
När spelet släpptes i april 2024 angavs RTP till 95,74 %, alltså samma nivå som den högsta vi har observerat.
Om Playson
Playson grundades 2012 och har sitt huvudkontor i Sliema på Malta. Studion satsar tydligt på Hold and Win-spel, och åtta av de nio slots vi mätt bär det namnet. Det nionde är Lightning Clovers: Hit the Bonus.
I Energy Joker startar bonusspelet när minst sex bonussymboler landar, och spelet har fyra jackpottnivåer. Enligt Playson är spelen certifierade för de stora reglerade marknaderna i Europa, däribland Sverige.
Så har vi mätt
Playson-spel finns med i fyra av våra mätningar: oktober 2025, december 2025, april 2026 och augusti 2026. Fram till april 2026 var Energy Joker det enda, och de andra åtta kontrollerades för första gången i augusti 2026. Totalt har vi registrerat 159 RTP-värden hos 33 casinon.
Varje värde är en ögonblicksbild av vad casinot visade vid kontrollen. Om ett spel saknades hos ett casino räknas det inte in, och vi räknar inte ut något snitt över olika mätningar. Mer om hur vi går till väga finns i Så mäter vi RTP på svenska casinon.