Logo för No Limit City

Nolimit City 92.00 – 96.10% RTP

RTP senast verifierad: Augusti 2026

22 slots kontrollerade · 33 casinon

Robin Sandgren

Publicerad: 8 oktober 2026·Uppdaterad: 13 oktober 2026

Högsta

96.10%

Lägsta

92.00%

Flera RTP-nivåer

22/22

Slots kontrollerade

22

Casinon kontrollerade

33

RTP-kontroller

321

Nästan alla Nolimit City-spel vi har kontrollerat finns i tre RTP-versioner, och de hamnar på ungefär samma ställen: strax över 92, 94 och 96 %. Av våra 321 avläsningar på 22 spel låg 220 på mittennivån runt 94 %. Bara 71 låg runt 96 % och 30 runt 92 %.

Därför spelar casinot stor roll. På 14 av de 22 spelen hittade vi både en version runt 92 % och en runt 96 %, med drygt 4 procentenheter mellan högsta och lägsta observerade RTP.

RTP på alla Nolimit City-slots vi har mätt

Värdena gäller den senaste kontrollen av varje casino, gjord mellan april och augusti 2026. Mental 2 och xWays Hoarder 2 har vi kontrollerat hos alla 39 casinon i mätningen. De övriga 20 spelen kontrollerade vi första gången i augusti 2026 hos 16 casinon, så för dem räknas antalet casinon med spelet av 16. Högsta och lägsta RTP är de nivåer vi själva har observerat.

SlotHögsta RTPLägsta RTPSkillnad (procentenheter)Casinon med spelet
xWays Hoarder 2 RTP96,14 %92,04 %4,1032 av 39
San Quentin Manhunt RTP96,15 %92,07 %4,0812 av 16
Deadwood R.I.P. RTP96,09 %92,03 %4,0613 av 16
Mental 2 RTP96,06 %92,02 %4,0430 av 39
Tombstone No Mercy RTP96,05 %92,01 %4,0416 av 16
AFK Airport Security RTP96,07 %92,05 %4,0211 av 16
San Quentin 2: Death Row RTP96,13 %92,11 %4,0216 av 16
Duck Hunters RTP96,05 %92,04 %4,0116 av 16
Duck Hunters Happy Hour RTP96,07 %92,07 %4,0016 av 16
Fire in the Hole 2 RTP96,07 %92,07 %4,0016 av 16
Tanked RTP96,04 %92,04 %4,0016 av 16
Tombstone Begins RTP96,02 %92,03 %3,9912 av 16
Dead, Dead or Deader RTP96,09 %92,11 %3,9811 av 16
Fire in the Hole 3 RTP96,05 %92,08 %3,9716 av 16
Tombstone R.I.P. RTP96,08 %94,08 %2,0013 av 16
Das xBoot RTP96,03 %94,04 %1,9916 av 16
Tombstone RTP96,18 %94,20 %1,9811 av 16
Fire in the Hole RTP96,06 %94,11 %1,957 av 16
Tombstone Slaughter RTP96,01 %94,08 %1,934 av 16
San Quentin xWays RTP96,03 %94,11 %1,9215 av 16
Deadwood RTP96,03 %94,15 %1,887 av 16
Mental RTP96,08 %94,20 %1,8815 av 16

Samma tre nivåer, olika decimaler

Nolimit City använder inga jämna procenttal. xWays Hoarder 2 fanns i våra kontroller som 92,04, 94,06 och 96,14 %, medan San Quentin 2: Death Row låg på 92,11, 94,03 och 96,13 %. Decimalerna skiljer sig från spel till spel, men strukturen är densamma. Medianen för alla 321 avläsningar är 94,06 %.

Två värden passar inte in. ATG hade Mental 2 RTP på 95,23 %, den enda gång vi sett en nivå mellan 94 och 96 % hos studion. På Dead, Dead or Deader hade Leo Vegas 94,20 %, medan de åtta andra casinona med mittennivån låg på 94,09 %.

Studions egen siffra är den vi hittar mest sällan

På Nolimit Citys egna spelsidor anges 96,06 % för Mental 2 RTP och 96,04 % för Tanked. Det är exakt de högsta nivåer vi har observerat på spelen, men också de ovanligaste. Mental 2 låg på 96,06 % hos ett av 30 casinon och Tanked på 96,04 % hos ett av 16. Båda gångerna var det Coolbet.

Så ser det ut på fler spel. På åtta av de 22 var Coolbet det enda casino där vi hittade 96-nivån, och på xWays Hoarder 2 hade bara Coolbet och ATG den. Andra spel har den högre versionen betydligt oftare. Tombstone R.I.P. låg på 96,08 % hos 8 av 13 casinon, och Deadwood på 96,03 % hos 4 av 7.

Där skillnaden är störst

Störst skillnad hade xWays Hoarder 2 med 4,10 procentenheter, följt av San Quentin Manhunt med 4,08 och Deadwood R.I.P med 4,06. På de flesta av de 14 spelen med både 92- och 96-version var den lägsta nivån ovanlig, ofta bara hos ett casino. Undantagen är xWays Hoarder 2, där sju casinon hade 92,04 %, samt Tanked och Duck Hunters Happy Hour med fem casinon var.

På de övriga åtta spelen har vi aldrig sett någon 92-version. Där låg skillnaden mellan 1,88 och 2,00 procentenheter, och hit hör bland annat Mental RTP, Tombstone och San Quentin xWays. Några av dem fanns hos få casinon. Tombstone Slaughter hittade vi bara hos fyra, så att en lägre version saknas där säger mindre än för Mental, som fanns hos 15.

Många casinon håller samma nivå på hela katalogen

Coolbet hade 96-nivån på alla 18 Nolimit City-spel som fanns där, som enda casino i mätningen. Spelklubben står för motsatsen, med 92-versionen på 14 av sina 19 spel. De fem där Spelklubben låg på 94 % är alla spel där vi inte hittat någon 92-version hos något casino.

Fyra casinon hade mittennivån på varje Nolimit City-spel vi kontrollerade: Jubla Casino (20 spel), Otto Casino (19), GoGoCasino (14) och Leo Vegas (13).

Andra blandar, men på samma sätt som varandra. Casinostugan, Reviant Casino och Lyllo Casino hade 96-nivån på exakt samma fem spel, Deadwood, Fire in the Hole, Mental, Tombstone och Tombstone R.I.P., och mittennivån på resten. Quick Casino och Lodur Casino hade identiska värden på alla 22 spel, med 96-versionen på åtta och 92-versionen på tre: Duck Hunters Happy Hour, Tanked och xWays Hoarder 2. Swiper Casino hade samma värden som de två på alla spel som fanns där.

Sänkningar mellan december och april

Mental 2 och xWays Hoarder 2 är de enda Nolimit City-spel vi har kunnat följa över flera kontroller. Hos 13 casinon kontrollerade vi båda spelen i december 2025 eller januari 2026 och sedan igen i april 2026, sammanlagt 26 kombinationer.

Golden Bull, Paf, Speedy Casino och X3000 hade båda spelen på 96-nivån i december 2025. I april 2026 låg alla fyra på 94,04 % för Mental 2 och 94,06 % för xWays Hoarder 2. Hos Maria Casino, Otto Casino och Unibet gick xWays Hoarder 2 från 94,10 till 94,06 %, en justering på 0,04 procentenheter. Ingen kombination gick uppåt, och Coolbet låg kvar på 96-nivån på båda spelen. Exakt när ändringarna gjordes vet vi inte, bara att de skett mellan två av våra kontroller.

Av de 26 kombinationer vi kontrollerade igen i augusti 2026 hade ingen ändrats sedan april.

Om Nolimit City

Nolimit City är registrerat och licensierat på Malta och har Jonas Tegman som en av grundarna. Sedan augusti 2022 ägs studion av Evolution, som betalade upp till 340 miljoner euro och därmed fick sitt fjärde slotvarumärke vid sidan av NetEnt, Red Tiger och Big Time Gaming.

Flera spel i tabellen bär namn efter studions egna mekaniker, som xWays i San Quentin xWays och xWays Hoarder 2. Många är också uppföljare i serier som Tombstone, San Quentin, Fire in the Hole och Duck Hunters. I vår data får ett nytt spel i en serie inte automatiskt samma RTP-upplägg som det äldre. Fire in the Hole hade ingen 92-version i våra kontroller, medan både Fire in the Hole 2 och 3 hade det.

Så har vi mätt

Siffrorna kommer från våra egna kontroller, där vi läser av vilken RTP spelet visar hos varje casino. Om ett spel saknades vid kontrollen räknas det inte in i några nivåer, och casinon där ett spel inte kontrollerades räknas inte alls. När vi skriver om 92-, 94- och 96-nivån menar vi de tre grupper av värden vi har observerat, inte versioner som Nolimit City själv har bekräftat. Hela tillvägagångssättet beskriver vi på sidan Så mäter vi RTP på svenska casinon.