
Robin Sandgren
Publicerad: 13 oktober 2026
Hyper Strike Cash Megaways kördes på 94,15 % hos 8 av de 13 casinon där spelet fanns i augusti 2026. Coolbet var ensam om 96,18 %, och fyra casinon låg på 92,05 %.

Coolbet
Se RTP-listaSpela →96.18% RTP
X3000
Se RTP-listaSpela →94.15% RTP
Reviant Casino
Se RTP-listaSpela →94.15% RTP
GoGoCasino
Se RTP-listaSpela →94.15% RTP
Otto Casino
Se RTP-listaSpela →94.15% RTP
Paf
Se RTP-listaSpela →94.15% RTP
Leo Vegas
Se RTP-listaSpela →94.15% RTP
Lyllo Casino
Se RTP-listaSpela →94.15% RTP
Casinostugan
Se RTP-listaSpela →94.15% RTP
Lodur Casino
Se RTP-listaSpela →92.05% RTP
Quick Casino
Se RTP-listaSpela →92.05% RTP
Betinia
Se RTP-listaSpela →92.05% RTP
RTP-nivåer
92.05–96.18%
96.18 · 94.15 · 92.05%
Volatilitet
Hög
Maxvinst
30 000x insatsen
Lanseringsår
2023
Utvecklare
Andra vinnare och förlorare än i Hyper Strike
| Casinon | Hyper Strike | Cash Megaways |
|---|---|---|
| Coolbet | 96,24 % | 96,18 % |
| Paf, X3000 | 96,24 % | 94,15 % |
| Casinostugan, GoGo, LeoVegas, Lyllo, Otto, Reviant | 94,06 % | 94,15 % |
| Betinia, Lodur, Quick, Swiper | 94,06 % | 92,05 % |
Jämför man samma casinon i augusti 2026 tappar Paf och X3000 runt 2 procentenheter i Megaways-versionen, och samma sak gäller Betinia-gruppen längst ned. De som ligger i mitten får i stället 0,09 procentenheter mer. Bara Coolbet ligger kvar i toppen i båda spelen. Snurr, Jubla och Spelklubben hade inte Cash Megaways.
Vad spridningen betyder
Med 1 000 kr och 10 kr per spin ger 96,18 % i teorin runt 2 620 snurr, 94,15 % runt 1 710 och 92,05 % runt 1 260. Spelet har hög volatilitet och en maxvinst på 30 000x insatsen enligt specialistsajter, så verkliga sessioner kan skilja sig mycket från de här långsiktiga genomsnitten.
Recensionssajter anger 96,10 % som spelets högsta RTP. Coolbets 96,18 % ligger alltså något över den siffran, och vi följer upp nivån i nästa mätning. Spelet släpptes 2023, och augusti 2026 är vår första mätning. Mer i Så mäter vi RTP på svenska casinon.